Czyszczenie wykładzin w biurze. Częstotliwość i metody

Wykładziny w domu wymagają solidnego sprzątania średnio 2-3 razy do roku. Podłogi w biurach są eksploatowane znacznie intensywniej niż w pomieszczeniach mieszkalnych, dlatego brudzą i zużywają się znacznie szybciej. Dlatego też bardzo ważne jest ich profesjonalne, dokładne, a jednocześnie odpowiednio częste mycie z zastosowaniem odpowiednich metod i środków czyszczących. Schludny wygląd oraz przyjazne środowisko w biurze ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale również wizerunek firmy oraz efektywność pracowników.

Czyste wykładziny wpływają na estetykę i higienę pomieszczeń biurowych

Wykładziny dywanowe bardzo często są stosowane w pomieszczeniach biurowych. Są nie tylko estetyczne, ale również praktyczne. Niestety pod wpływem intensywnej eksploatacji zbiera się na nich wiele zabrudzeń, w tym również alergenów, które mogą być bardzo uciążliwe dla osób borykających się z chorobami alergicznymi. Różnorodne odpady organiczne, resztki jedzenia, wilgoć to nie tylko świetna pożywka dla roztoczy, ale również źródło nieprzyjemnych zapachów. Z kolei niewielkie drobinki piasku oraz zabrudzenia przyniesione na obuwiu z zewnątrz przyczyniają się do szybkiego zużycia wykładziny. Z tego też powodu zalecane jest profesjonalne czyszczenie wykładzin przynajmniej 2-4 razy do roku co 3-6 miesięcy.

Podstawowe metody czyszczenia wykładzin dywanowych

  • Czyszczenie ekstrakcyjne (na mokro) – pozwala na gruntowne pranie wykładzin lub dywanów. W zależności od gatunku materiału, z jakiego wykonana jest wykładzina, oraz stopnia zabrudzenia stosowane są specjalne maszyny, które pozwalają na przeprowadzenie procesu czyszczenia w wysokich temperaturach, które mogą dochodzić nawet do 90 st. C. Najczęściej znajduje zastosowanie w przypadku mocno zabrudzonych podłóg. Wymaga wyłączenia powierzchni z użytku na około kilka godzin. Tą metodą wykładzina powinna być czyszczona 1-2 razy do roku (pod warunkiem, że w międzyczasie stosowane jest czyszczenie pielęgnacyjne).
  • Czyszczenie pielęgnacyjne przy użyciu suchych wiórków (na sucho) – jest to bezpieczna i szybka metoda, która nie przyczynia się do powstawania deformacji, odklejania, kurczenia, zacieków itp. Nie ma też konieczności wyłączania powierzchni użytkowej. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie powinno się stosować wody (np. wykładziny i dywany wiskozowe). Metoda z użyciem suchych wiórków z powodzeniem nadaje się do skutecznego usuwania niewielkich zabrudzeń.